top of page

ORTODONTİ

Parantez Gülümseme

Ortodonti; çene, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonda bulunmasına  yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış düzensizliklerinin, ayrıca  çene yüz bozukluklarının düzeltilmesini sağlar. Hastalar  öncelikle diş çapraşıklığından duydukları rahatsızlıkla  başvururlar. Ancak diş çapraşıklıkları estetiğin yanı sıra pek çok probleme sebep olmaktadır.Dişlerin kapanış bozuklukları sadece estetik problem olmayıp aynı zamanda çiğneme ve konuşma bozukluklarına da sebep olur.

Çapraşık dişlerle ağız hijyenini sağlamak daha zor olduğundan daha kolay çürük oluşabilir. Yine bu nedenle diş yüzeylerinde plak birikimi  artarak, dişeti iltihapları ve dişeti çekilmeleri görülebilir 

Dişlerdeki çapraşıklık nedeniyle alt ve üst dişler normal kapanışına gelemediğinde, kuvvetler çene kemiklerine dolayısıyla  normal iletilemez. Bu da eklem problemleri  oluşmasına neden olabilir.

Ortodontik tedavi kişideki problemin detaylı analizi ve yaşına bağlı olarak hareketli apareyler,sabit diş teli uygulamaları ya da şeffaf plaklarla yapılabilmektedir.

bottom of page