top of page

İNVİSALİGN(ŞEFFAF PLAK)

Invisalign Consultation

Dişlerin etrafını sararak dişlere hareket sağlayan ısıyla şekil verilen plastik plakalara invisalign plak sistemi diyoruz.

En büyük avantajı şeffaf bir görüntüye sahip olmasıdır. Bu sayede dışarıdan bakan göz ile kolaylıkla görülemeyeceği için kullanımı daha estetik bir görüntü verir ve daha çok tercih sebebi olmaktadır.

Ağızdan alınan bir ölçü sayesinde oluşturulan alçı model bilgisayar programları sayesinde 3 boyutlu olarak dizayn edilir ve bir ortodonti uzmanı tarafından incelenir. İncelenen model üzerine çene içerisindeki dişlerin ne kadar zamanda düzeleceğine göre bilgisayar modeller. Burada önemli olan nokta dişlerin plaklarla düzelip düzelemeyeceğidir.

Örneğin çene üzerinde bir diş çekimi yapılması gerekiyorsa invisalign sistemi yerine tel tedavisi daha sağlıklı olacaktır. Ama sadece dişlerin aksı, sıkışıklığı veya rotasyonu düzeltilecekse plaklarla rahatlıkla tedavi edilebilir.

İnvisalign plaklarla dişlerin düzeltilebileceğine ortodonti uzmanı karar verirse ne kadar sürede ve ne kaç adet plağa ihtiyacın olduğunu değerlendirmelidir.

İnvisalign Plakların Avantajı Nedir?

Kullanımı son derece kolay olan invisalign plakların aslında birçok avantajı bulunmaktadır.

-Hasta için en büyük avantaj istediği her şeyi rahatlıkla tüketebilme avantajıdır.

İnvisalign plaklar arzu edildiğinde ağızdan çıkarılabilir. Özellikle ortodontik tel tedavisi sırasında ağızda bulunan tellerin yüzünden hastalar, arzu ettikleri bazı yiyecekleri tüketememekte, bazı yiyecekleri de zorlukla yiyebilmektedir. Oysa invisalign plaklar sayesinde yemek zamanı ağızdan çıkarılan plaklar sayesinde kişi dilediği yiyeceği dilediği gibi rahatlıkla tüketebilmekte daha sonra yine dişlerini fırçalayıp plaklarını ağza takabilmektedir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için bu daha da önem arz etmektedir. Zira büyümesi için gerekli vitaminleri birçok yiyecekten alması gerekirken, bazı besinleri tüketememesi çocuğun gelişimi açısından oldukça büyük bir sorun oluşturmaktadır.

bottom of page